Volt itthon alma, túró, csokoládé, aztán a túró nyert - és konkrétan összedobtunk egy Rákóczi túróst (amiről gondolom mindenki sejti, hogy semmi köze az egykori fejedelemhez, hanem simán a készítő mesterről kapta a nevét, és hogy a recept sincs még százéves sem). Bátran neki lehet állni, mert bár 3 körös sütemény (tudom, ez legjobban engem zavar:), de valójában nem kell hozzá túl sok idő.
A recept az egyetlen kockáspapíron őrzött recept a gyűjteményemben, Nóritól kaptam egyszer karácsonyi ajándékul, és évek óta megvan - két költözést is túlélve - a hűtőre mágnesezve.
Bár ezen recept esetében semmi okom nem volt eltérni az eredeti recepttől, de anno az első sütés után egyértelmű volt, hogy mi kicsit vastagabb túrós réteget is elviselünk, plusz búzadara szinte sosincs itthon (most pedig szódabikarbóna és sárgabaracklekvár sem volt), és utáltam volna, ha a sütés eredményeként 1 tojásfehérje a nyakunkon ragad. Így hát az amúgy tökéletes kiinduló recept alapján
Indításként előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és előkészítjük a tésztát, ehhez:
- 10 dkg lisztet,
- 8 dkg puha (de nem olvasztott) vajat,
- 5 dkg (por)cukrot,
- 1 tojássárgáját,
- 1 kávéskanál sütőport gyors mozdulatokkal tésztává összedolgozunk.
Egy max. 26 centis (20 centistől már működik ez a tésztamennyiség) kapcsos tortaformát kivajazunk, és a tésztát kicsit nedves kézzel vékonyra elsimítjuk benne úgy, hogy ne legyen a tésztának a szélénél pereme, azaz egymagas legyen mindenhol (persze nem muszáj a tortaforma, akinek van szögletes sütőkerete, az még remekebb, és sima tepsit is használhatunk, csak úgy nehezebb lesz kiszedni a süteményt).
Betesszük a tésztát a 180 fokos sütőbe sülni 20 percre, és közben elkészítjük a túrós réteget, ehhez simára keverünk:
- 60-65 dkg túrót,
- 10 dkg (nád)cukrot,
- egy kisebb rúd vanília kikapart belsejét vagy 2-3 teáskanál vaníliás cukrot,
- 2 evőkanál lisztet,
- 2 tojássárgáját,
- 1 dl tejfölt,
- egy citrom reszelt héját és
- 4-5 dkg mazsolát.
Majd ha a tészta sült már 20 percet, akkor a túrós keveréket rásimítjuk a tésztára, és visszatesszük újabb 20 percre sülni az egészet. Ezen a ponton rendelkezünk 3 tojásfehérjével, amit tegyünk be a hűtőbe, szükségünk lesz rá.
Mikor már majdnem letelt a 20 perc, akkor vegyük elő a 3 tojásfehérjét és egy csipet sóval és 2 csapott evőkanál (nád)cukorral verjünk belőle kemény habot, amit simítsunk a túró tetejére (ha letelt a túró sütésére szánt 20 perc), majd tegyük vissza az egészet a sütőbe, aminek a hőmérsékletét vegyük vissza kb. 150 fokra. Innentől a sütési idő addig tart, míg a tojásfehérje elkezd barnulni, akkor kivehetjük, és habzsák segítségével simára turmixolt sárgabaracklekvárral díszíthetjük (mi ez alkalommal a lekvár hiánya miatt ettől eltekintettünk). Esetleg türelemmel kivárjuk, míg kihűl (érdemes). Vagy nem várjuk ki, és még langyosan nekiállunk. Nem okoz csalódást.
kép: livingkitchen.postr.hu
Laktózmentes verzióhoz: a vajat, a túrót és tejfölt kell laktózmentesre lecserélni.
Utolsó kommentek